Kreditnim rejtingom do ulaganja

Bez autora
Mar 20 2011

Uslovi za dugoročno investiranje u Srbiji su se popravili. Bolji kreditni rejting znači i mogućnost jeftinijeg zaduživanja u inostranstvu. Dok domaći stručnjaci procenjuju da je poboljšanje malo, stranci naglašavaju da je to važno dostignuće za Srbiju, jer nema mnogo država koje su u poslednje vreme popravile rejting. Popravljanje ocene sa 2B minus na 2B neznatno je, ali značajno, jer svako poboljšanje kreditnog rejtinga znači da će država, banke ili preduzeća moći jeftinije da se zadužuju u inostranstvu. Bolji rejting zemlje mogao bi da donese i niže kamate na kredite. Ako investitiori procene da je zaista došlo do smanjenja rizičnosti oni će prvo smanjiti kantri rizik i taj dodatak na euribor i libor, u tom delu će se smanjiti i troškovi osiguranja, biće manji rizik.

Kreditnim rejtingom do ulaganjaSrbija je jedna od retkih zemalja kojoj je porastao kreditni rejting, što je dobra poruka za investitore, ocenjuju stručnjaci. Bolji rejting znači i povoljnije zaduživanje države i preduzeća u inostranstvu po nižim kamatnim stopama.

Uslovi za dugoročno investiranje u Srbiji su se popravili, procena je jedne od međunarodnih rejting agencija.

Bolji kreditni rejting znači i mogućnost jeftinijeg zaduživanja u inostranstvu.

Dok domaći stručnjaci procenjuju da je poboljšanje malo, stranci naglašavaju da je to važno dostignuće za Srbiju, jer nema mnogo država koje su u poslednje vreme popravile rejting.

Popravljanje ocene sa 2B minus na 2B neznatno je, ali značajno, jer svako poboljšanje kreditnog rejtinga znači da će država, banke ili preduzeća moći jeftinije da se zadužuju u inostranstvu.

"To je dobar znak, nema nikakvog prostora za slavlje samo podstrek da moramo nastaviti dalje po pitanju makroekonomske i ukupne stabilnosti. Percepcija investitora je i dalje nedovoljno dobra", kaže guverner NBS Dejan Šoškić.

Bolji rejting - niže kamate

Bolji rejting zemlje mogao bi da donese i niže kamate na kredite. "Ako investitiori procene da je zaista došlo do smanjenja rizičnosti oni će prvo smanjiti kantri rizik i taj dodatak na euribor i libor, u tom delu će se smanjiti i troškovi osiguranja, biće manji rizik", kaže Veroljub Dugalić iz Udruženja banaka Srbije.

"Tako će se smanjiti ukupni troškovi zaduživanja, to će banke osetiti, pa će onda možda pribeći i smanjivanju kamatnih stopa", navodi Dugalić.

Malo bolja ocena prvo je poboljšanje rejtinga za poslednjih sedam godina.

"Povećanje rejtinga Srbije rezultat je posvećenosti Vlade evropskim integracijama, održavanja makroekonomske stabilnosti uz pomoć Međunarodnog monetarnog fonda i rada na vladavini prava. Srbija mora da nastavi u tom smeru", kaže Vensan Dežer, ambasador EU u Srbiji.

"Nema mnogo država koje trenutno imaju bolji rejting nego u prošlosti, pa je to važno dostignuće za Srbiju. Prostora za dalje poboljšanje ima pre svega kroz bolje uslove poslovanja", kaže Gertruda Tumpel-Gugerel iz Evropske centralne banke.

Gertruda Tumpel-Gugerel poručuje da je potrebno baviti se pitanjima birokratije, kvaliteta radne snage i sprovođenja zakona.

Najbolje ocene kreditnog rejtinga tri A, imaju politički i ekonomski najstabilnije i najbogatije zemlje. Sa 2B, mi smo na sredini lestvice, zajedno sa Makedonijom, a malo ispred Crne Gore.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik